www.beyazdolgular.com

İçeriğe git

Ana Menü

Laboratuvar Yöntemi

Kompozit Tedaviler

Kompozit restorasyonları laboratuvar ortamında hazırlayabilmek mümkündür. Web sayfalarımızın konusu olmayan indirekt laboratuvar çalışmaları Diş Hekimi meslektaşlarımızın iyi hakim oldukları konulardır. Tıpkı porselen çaşılmalarda olduğu gibi küçük ya da büyük çeşitli kompozit restorasyonları, kompozit laminaları, kompozit kaplamaları ve kompozit köprüleri, vakaların ve hastalarının içinde bulunduğu klinik durumlara göre laboratuvarlarda hazırlayabilirler. Bunun için, planlanan kompozit çalışmaların preparasyonları ölçü protokollerine uyumlu bir şekilde hazırlamalıdır. Daha sonra başarılı bir şekilde alınacak ölçüler vakaya ait bilgi ve kayıtlarla beraber laboratuvar ortamına transfer edilebilir. Hazırlanan alçı modeller üzerinde yapılan kompozit çalışmalar, sonraki randevularda prova edilir ve istenilen özelliklere sahip olduklarından emin olduktan sonra dişlere yapıştırılabilirler.


PREPARASYON VE ÖLÇÜ

Çeşitli büyüklükteki kompozit restorasyonların preparasyonları, giriş yollarına ve ölçü protokollerine uygun bir şekilde hazırlanmalıdır. Eğer preparasyonların dişeti seviyesinin altına inen bölümleri varsa bu bölümler basamaklı bir şekilde hazırlanmalıdır. Kompozit lamina ve kompozit kaplama preparasyonları ise aşağıdaki fotoğraflarda  görüldüğü gibi basamaklı olarak hazırlanmalıdır. Eğer basamaklar dişeti seviyesinin üzerinde ise standart yöntemlerle ölçüler alınabilir ama basamaklar dişeti seviyesinin altında ise ve ölçüler çift ip tekniği ile alınmalıdır.

     

Bu fotoğraflarda bir kompozit lamina ve kaplama preparasyonu görülmektedir. Ölçü alınmadan önce fotoğrafta görüldüğü gibi dişeti cebine ip yerleştirilir ya da lazer ile basamak izole edilebilir. Bu sayede preparasyon basmakları ortaya çıkmaktadır. Böylece lamina basmakları alınan ölçü ile net bir şekilde alçı modellere transfer edilebilir.


    

İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön