www.beyazdolgular.com

İçeriğe git

Ana Menü

4- Posteriorda okluzal modelaj yapmak ne kadar önemlidir?

Merak Ettikleriniz 1-5

Yapılan kompozit restorasyonların, dişlerin anatomik ve fizyolojik şekilleri ile uyumlu olmaları, hem fonksiyon açıdan hem estetik açıdan önemlidir. Bu yaklaşım, dişlerin sahiplerinin günlük yaşantılarındaki konforlarını üst seviyelerde tutacağı gibi psikolojik ve sosyolojik açılardan da yüksek katkılar yapacaktır.

Bu düşünceler ön bölgedeki dişlerde hem dişlerin sahiplerine hem de Diş Hekimlerine çok normal gelmekle beraber arka dişlerimizin  fazla görünmemeleri ve az ışık almaları nedeniyle arka bölgedeki estetik biraz ihmal edilebilmektedir. Bunun fazla bir önemi yokmuş gibi gözükse de Diş Hekimliği Bilim Dalına göre arka bölgelerde yapılan kompozit restorasyonlarda oluşturulacak estetik özellikler, fonksiyonun tam olarak yerine getirilebilmesi için gerekli olmaktadır. Örneğin büyükçe bir restorasyonda modelaj yapılırken okluzal yüzdeki tüberküller ve fissurler aslına uygun bir şekilde oluşturulmadığında tüberkül fissur ilişkisi elde edilememekte bunun sonucunda da hem kapanış ilişkileri bozulabilmekte hem de çiğnemenin kalitesi düşmektedir.
Diğer yandan okluzal modelaj yapılmadığı zaman kompozit restorasyon, yapıldığı dişten ya da komşu dişten kolayca ayrılmakta ve genel olarak estetik görünüm zayıflamaktadır. Oysa kompozit bir restorasyonun arka dişlerde olsa bile dişlerin özelliklerini taklit ediyor olması ve estetik özelliklerde olması dişlerin sahipleri için psikolojik açıdan çok moral verici olmaktadır. Aşağıdaki fotoğraflarda orta halli bir kompozit restorasyonun yerine okluzal modelajı yapılarak tamamlanmış yeni bir kompozit restorasyonun görüntüleri vardır.


Görüldüğü gibi yapılan okluzal modelaj, kompozit restorasyonun diğer özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Genel görünüm açısından önceden yapılmış restorasyon ile yeni restorasyon arasında ciddi farklar görülmektedir.
Elde edilen bu sonuç arka bölgedeki restorasyonlarda yapılan modelajın restorasyona yapacağı katkının ne kadar olabileceğine iyi bir örnektir. Dişlerin sahibi bu görüntü sayesinde moral kazanmıştır ve sonuçtan çok memnun olmuştur.

 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön