www.beyazdolgular.com

İçeriğe git

Ana Menü

20- Mükemmel estetik mi? Doğal estetik mi?

Merak Ettikleriniz 16-20

Dişlerin genel görünümündeki '' Mükemmel Estetik '' ya da '' Doğal Estetik '' konuları dişlerin sahiplerinin düşüncelerini çeşitli şekillerde meşgul edebilmektedir. Bu nedenle, mükemmellik ya da doğallık konusundaki düşünceler, başvurulan Diş Hekimleriyle yapılan değerlendirmelerde önemli yerler tutabilmektedir. Çünkü bazı kimseler hayatlarında mükemmel estetiği ararken kimisi de doğal bir görünümü tercih edebilmektedir.

A- Mükemmel Estetik; Kimi mükemmelliyetçi kimseler dişlerinin mükemmel bir estetiğe sahip olmasını istemektedirler. Bu istekleri doğrultusunda Diş Hekimlerinden canlı ve beyaz renklerde, mükemmel anatomik şekilleri olan, mükemmel simetrik yapılmış kompozit laminalar, mükemmel estetik dişetleri ve bunların mükemmel katkı yapmasıyla elde edilen bir gülümsemeyi bekleyebilmektedirler.
Örneğin bazı kimseler bembeyaz ve tek renk kompozit laminalar isteyebilmekte ama kompozit laminaların ten rengi ile kontrast oluşup oluşturmamasını bir problem olarak görmeyebilmektedirler. Böyle kimseler için kendisini mutlu hissedebileceğini bembeyaz renklerdeki dişlere kavuşabilmek düşüncesi çok önemli olmaktadır.

B- Doğal Estetik; Kimi insanlar için estetiğin doğal olması önemlidir. Böyle kimseler, kompozit laminalar yapılması söz konusu olduğunda temel özelliklerinin mükemmel olmasını ama estetik özelliklerin doğal bir görünümde olmasını isterler ve yaşamın içerisinde farkedilmesini istemezler. Örneğin kompozit laminaların renklerinin kendi dişlerinin doğal renklerinde olmasını isterler. Tümünü yaptırsalar bile mevcut diş renklerinin aynı şekilde yapılmasını isterler. Bir değişiklik olduğunun ve dişlerinin yapıldığının farkedilmesini istemezler. Bütün dişlerin kompozit lamina yapılması durumunda daha açık ve daha beyaz bir renk yapılabilmesi fırsatı olmasına karşılık
bunu istemezler. Dahası yapılan kompozit laminaların doğal görünmelerine yardımcı olabilecek leke, çatlak ya da küçük bir kırık görünümünü, şeffaflık, iki ya da üç renk geçişlerini, belli belirsiz bir asimetriyi, hafif bir pozisyonel bozukluğu tercih edebilirler.

Herkesin hayata bakışı ve tercihleri farklı olabileceğinden bu şekildeki beklentileri olabilecek kimselere kompozit laminalar yapılması söz konusu olduğunda Diş Hekimi bu durumu dikkate almalıdır.

 
 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön