www.beyazdolgular.com

İçeriğe git

Ana Menü

Kompozit ve Kaide Maddesi

Kompozitlerde Başarı 1

Kompozit restorasyonların yapımı sırasında genellikle bir kaide maddesi koymaya gerek yoktur. Çünkü bonding tabakasının kendisi gerçek bir kaide maddesidir. Bunun yanında çürük nedeniyle büyük madde kaybına uğramış dişlerde zaman zaman çürüğün temizlenmesi sırasında pulpaya çok yaklaşılabilmektedir. Böyle durumda bazı dişlerde pulpanın üzerindeki dentin tabakası çok incelebilmektedir. Bazı dişler ise yine çürükler nedeniyle hyperemik tablolar kazanabilmektedir. Bu gibi dişlerde pulpa odasının üzerine CaOH patları koymak gerekli olabilmektedir. Bu durumda yanlızca pulpanın üzerine gelecek şekilde küçük bir CaOH konulabilir. Eğer CaOH geniş alanları kaplayacak olursa kompozitin dişe tutunması zayıflayacaktır.

CaOH konulması gerektiğinde önce CaOH pulpanın üzerine gelecek şekilde yerleştirilmeli ve bonding CaOH üzerine yapılmalıdır. Önce bonding yapılması durumunda ise CaOH bir işe yaramayacaktir.

Kompozit altına cam iyonomer tabakası koymaya gerek yoktur. Konulması durumunda cam iyonomer tabakası  kompozitin büzüşmesi sırasında dentinden ayrılabilmektedir. Buda hem restorasyonun dişe sıkı tutunmasını bozmakta hem de dişte hassasiyetler ve ağrılar görülebilmektedir.

 
 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön