www.beyazdolgular.com

İçeriğe git

Ana Menü

Akışkan Kompozitler

Kompozitlerde Başarı 2

Akışkan kompozitler, Diş Hekimlerine geniş bir yelpazede büyük çalışma kolaylıkları veren materyallerdir. Normal kompozitlere göre monomer doygunlukları daha az olmasına karşılık çok sağlam ve dayanıklıdırlar. Dişhekimlerinin ihtiyaçlarına göre çok çeşitli restorasyonlarda kullanılabilirler ve kurallara uygun bir şekilde yapılmaları durumunda ağızda kalış ve kullanım süreleri uzundur.

* Yapıları gereği kullanımları kolaydır.
* İçerdikleri monomer sayısı normal kompozitlere göre daha az olmasına karşılık sağlam ve dayanıklıdırlar. Kolayca dişten ayrılma ve kopma göstermezler, kolayca kırılmazlar. Akışkan kompozitlerle doğrudan dişin üzerine  yapılan kompozit bir kaplama çok uzun süreler dişin üzerinde sağlam bir şekilde kalabilme özelliğine sahiptir.
* Polisajları iyi yapıldığında üzerlerinde kolayca plak birikimi olmaz.
* Işık geçirgenlikleri fazla olduğundan diş rengine uyum gösterme özellikleri normal kompozite göre zayıftır.
* Büzüşmesi normal kompozite göre daha fazladır. Bir restorasyon sırasında kullanılırken bu özelliği dikkate alınmalıdır.
* Dişlerde meydana gelen harabiyetin yerine ve şekline göre, kompozit restorasyonun yapımı sırasında gerek duyulduğunda akışkan kompozitler Diş Hekimlerine kolaylıklar sağlayabileceklerdir.
* Çeşitli kompozit restorasyonların yapımı sırasında, kavite ya da diş yüzeyinde kompozitin yerleştirilmesine çok yardımcı olacak ince bir tabaka şeklinde kullanılabilirler.
*Aşındırılmaları ve şekil verilmesi kolaydır.
* Çizgi dolgu yapımında kolayca kullanılabilirler.
* Özellikle çocuklarda başta olmak üzere hızlı bir restorasyon gerektiğinde akışkan kompozitler çok faydalı olabilmektedirler.

 
 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön