www.beyazdolgular.com

İçeriğe git

Ana Menü

2- Kompozit restorasyonlarınızda düşme, kırılma oluyor mu?

Merak Ettikleriniz 1-5

Kompozit materyaller sahip oldukları mükemmel özellikleri ile Diş Hekimlerine ve hastalara, estetik, sağlam, dayanıklı ve uzun ömürlü restorasyonlar yapma fırsatları verebilmektedirler. Ön bölgede ya da arka bölgede dişlerde çeşitli madde kayıpları meydana geldiği zaman, kompozit materyaller ile bu madde kayıplarının her çeşit restorasyonlarını yapılabilmektedir. Üstelik muayenehane pratiği içerisinde bu kompozit restorasyonları uygun fiyatlarda ve hastaların beklentilerine yanıt verebilecek özelliklerde yapmak mümkün olabilmektedir.

Hastaların başta standart dolgu çalışmaları olmak üzere kompozit restorasyonlar hakkındakı genel kanıları nasıldır?


Yapılan kompozit resorasyonların, dolgu çalışmalarının sağlam olup olmayacağı ya da ömrünün ne kadar olacağıyla ilgili sorularla muayenehanelerinde karşılaşmayan Diş Hekimi yoktur. Ülkemiz gerçekleri içersinde dolguların düştüğüne inanan, bunu gören, yaşayan kimselerin sayısı hatırı sayılır oranlarda yüksek olduğundan bu gibi sorularla bütün Meslektaşlarımız karşılaşmaktadırlar. Peki nasıl oluyorda hastalarımız bir dolgunun ömrünün ne kadar olacağı hakkında bu kadar çok endişe duymaktadırlar. Hastalarımızın bu endişeleri ve bu durum gerçekten böyle midir? Bu durumun doğru olmadığını söylemek kolay değildir. Dişlerine çeşitli dolgular yaptıran kimselerin yarısından çoğu dolguların kırılacağını, düşeceğini ya da ömrünün kısa olacağını düşünmektedir. Geçmişten bu güne, dolgu çalışmaları hakkındaki genel kanı ülkemizde maalesef böyledir. Hal böyleyken, dişlerinde problemleri olan kimseler dişlerine yapılacak dolguların, kompozit restorasyonların özelliklerini merak etmekte, özel çalışan Diş Hekimlerine ödeyecekleri paranın karşılığını alıp alamayacaklarını sürekli merak etmektedirler.

Dolguların özellikleri hakkındaki bu genel kanının oluşması ve  ülkemizin bir gerçeği haline gelmesiyle ilgili nedenler bilinmekte olduğundan Diş Hekimi çözüme giden yollardan biri olarak işe kendi muayenehanesinden başlayabilecektir. Diş Hekimlerimiz kendi muayenehanelerinde Web Sitemizdeki bilgilerin yardımı ile başarılı kompozit restorasyonlar yapabilecekler ve yaptıkları kompozit restorasyonlar hakkında cesur açıklamalarda bulunarak, kompozit restorasyonların sağlam, dayanıklı ve uzun ömürlü olduklarını hastalarına çekinmeden söyleyebileceklerdir. Böylece Diş Hekimlerimiz muayenehanelerindeki kendi hastalarına dolguların düşmeyeceği ya da kırılmayacağı inancını zamanla rahatça yerleştirebilirler. Sonuçta zaman içerisinde her hasta kendi Diş Hekimin yaptığı kompozit dolguların düşmeyeceğine ya da kırılmayacağına inanacaktır. Web Sitemizdeki bilgiler ışığında kurallara uygun yapılan bir kompozit restorasyonun hastalarımızın beklentilerine uygun ve istenilen özellikleri taşımasıyla Diş Hekimlerimiz hiç çekinmeden yaptığı kompozit restorasyonun düşmeyeceğini, kırılmayacağını ve uzun ömürlü olacağını yüksek sesle söyleyebilecekler ve bu da Diş Hekimlerimizin muayenehanelerindeki duruşlarını yukarılara çekecektir.

Sonuç Değerlendirme


Diş Hekimliği Bilim dalı, doğal dişlerin estetik ve fonksiyonel özelliklerini başarılı bir şekilde taklit eden kompozit restorasyonların yapılabilmesini hedeflemektedir ve günümüz modern Diş Hekimliği içerisinde, kompozit restorasyonlar için bu hedefe ulaşılmıştır. Kompozit restorasyonun ön bölgede ya da arka bölgede olmasının bir önemi yoktur. Kurallara uygun olarak yapılan kompozit restorasyonlar ön bölgede ya da arka bölgede doğal dişler nasıl kullanılıyor ise o şekilde kullanılabilecektir. Burada anahtar nokta kompozit restorasyonların Diş Hekimliği Bilim Dalı Kurallarına ve kompozit materyallerin üreticisi Firmaların ürün kullanım kurallarına uygun olarak yapılmalarındadır.

 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön