www.beyazdolgular.com

İçeriğe git

Ana Menü

11- Kompozit mi, amalgam mı?

Merak Ettikleriniz 11-15

Kompozit materyaller sahip oldukları özellikleri ile amalgamdan çok daha geniş bir çalışma yelpazesi sunabilmektedirler. Bu nedenle birbirlerine rakip olup olamayacaklarını soruları duruma uygun değildir. Çünkü amalgam dolgular sadece arka bölgede ve kitle olarak diş ile desteklenebildiği vakalarda kullanılabilirler. O zaman sadece, arka bölgede hangisinin daha tercih edilebilir olduğunu merak edilebilir.

Amalgam dolgular;
Bugünlere gelinceye kadar olan hikayesine bakıldığında amalgam dolguların arka bölgelerdeki dolgu çalışmalarında çok önemli görevler yaptıklarını görebiliriz. Amalgam dolgular, iyi bir diş desteği aldıklarında ve kurallara uygun olarak yapıldıklarında uzun yıllar ağızda kalabilmektedirler. Yapım tekniğinden kaynaklanan bazı sorunları olsa da ucuz, pratik, çabuk ve kolay yapılabildiğinden dünyanın her tarafında yaygın kullanılmıştır ve kullanılmaya da devam edilmektedir.
Ortalama madde kayıplarında amalgam ile dişlerin anatomik şekilleri elde edilebilmektedir. Ara yüzleri içine alan biraz büyük madde kayıplarında, özellikle diş eti seviyesine yakın ya da altında olan madde kayıplarında matrix yerleştirme sorunları nedeniyle amalgam uygulamalarında sorunlar yaşabilmektedir. Bu gibi durumlarda, zaman zaman amalgam uygulamalarında sıkıntılar olabilmekte, matrix bantları yerinden çıkabilmekte, arayüzlerde kontak elde edilememekte, anatomik şekil martix bandının aldığı şekil ile sınırlı kalabilmektedir. Günümüzde ise estetik beklentilerin artmaya başlamasından sonra renk olarak artık fazla tercih edilmemektedirler. Özellikle kompozit restorasyonların özelliklerinin farkedilmeye başlanmasından sonra tercih sıralamasında amalgam dolgular arkaya düşmüşlerdir. Amalgam dolgular bugün için özel muayenehanelerde zaman zaman yapılan bir tedavi durumundadır.

Modern Diş Hekimliğinin içinde kompozit materyaller ile ön bölgede ya da arka bölgede çok çeşitli restorasyonlar yapılabildiğinden hatta kaplama, lamina ve köprü çalışmalarında porselene alternatif olabilidiklerinden üstün bir yere sahiptirler ve sahip oldukları özellikleri ile özel muayenehaneler için çok önemli ve vazgeçilmez materyallerdir. Bu özellikleri ile kompozit restorasyonlar amalgam dolguların önündedirler.

 
 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön